"אנשים פצעו אותנו בעברנו, אנשים יכולים לסייע לנו לשוב ולהחלים"

(סאליבן)

השתלמות להכשרת מנחים - יצירת אקלים רגשי בטוח בכיתה

לפרטים והרשמה:

מיכל פארן  

רקע כללי:

הכיתה בביה"ס תיכון  מאפשרת הזדמנות לעבודה קבוצתית משמעותית. הכיתה מהווה פוטנציאל אדיר ו"מעבדה חיה" ללמוד על תקשורת ויחסים בין אישיים ומהווה מרחב בו התלמידים לומדים על בניית יחסים בריאים המבוססים על כבוד, הקשבה , כנות ותמיכה. מה שעשוי להשפיע על איכות החיים שלהם בהווה ובעתיד.

כמו בכל קבוצה גם בכיתה ישנם קונפליקטים, תחרותיות, קנאה ,יחסי משיכה ודחייה ועוד. אנו יוצאים מתוך הנחת יסוד, שכאשר המרחב הכיתתי מחזיק בחומרים בינאישיים לא מדוברים,  האקלים הכיתתי נהפך למרחב מנוכר ותוקפני.

הסדנאות שלנו:

כבר למעלה מעשרים שנה אנחנו מעבירים סדנאות העוסקות בבניית מערכות יחסים בריאות בכיתה.  במהלך שנים אלו  נוכחנו שוב ושוב לגלות יחד עם התלמידים את חשיבותם של היחסים בתוך הכיתה וכיצד הם משפיעים על הרווחה הרגשית והלימודית של התלמידים ושל המורה.  הצימאון והחסך של התלמידים לשיח רגשי כנה הפכה את  הסדנאות למשמעותית ו"שיעור לחיים" שהתלמידים (וגם אנחנו) נזכור כל חיינו.

לקח לנו זמן להבין שבעצם פיצחנו איזשהו 'קוד התערבות'  בעבודה קבוצתית עם בני נוער. מעגלי התלמידים שיצרנו מאפשרים לשיח מסוג חדש להתקיים בכיתה. בכוחנו לסייע לשנות את האקלים הכיתתי שברוב הפעמים הוא מנוכר, לעבר אוירה כיתתית בריאה ומאפשרת.

מטרתנו בהשתלמות זו היא להכשיר מנחים במודל שפיתחנו,  במטרה להרחיב את הפרויקט לעוד בתי ספר ברחבי הארץ. אנחנו מזמינים מנחי קבוצות ואנשי חינוך שמאמינים בחשיבותה של תקשורת רגשית ממוקדת יחסים בכיתה.

החזון שלנו שבכל תיכון יהיה זוג מנחים המהווים סוג של 'מורים ליחסים' המלווים כיועצים ומנחים חיצוניים את ביה"ס בשיתוף הצוות החינוכי וינחה סדנאות בשכבות י'-יא' ויב'.

מטרות ההשתלמות: 
  • ללמוד מהו מרחב כיתתי וכיצד אפשר להפוך אותו למרחב להתפתחות וצמיחה אישית לתלמידים ולמורה

  • איך  לראות את הכיתה כקבוצה וליצור מיכל בטוח ותומך

  • איך לזהות את הרעשים בכיתה כהפרעה רגשית ולהתמודד איתם בדרך אחרת

  • הכרות עם המושג "רגישות מגדרית" המתרחשת בכיתה וכיצד לכוון אותה ל"אחווה מגדרית"

  • כיצד פגיעות ורגישות בתוך בכיתה מהווה אמצעי להתקרבות וביטול דעות קדומות

  • איך לסייע למחנך לתקשר עם התלמידים בצורה מקרבת ומעצימה.

קצת עלינו:

תמיר אשמן - מומחה בתחום הטיפול באלימות במשפחה, בעל ניסיון של שנים רבות בטיפול בגברים במרכז גליקמן בתל אביב, חבר סגל בתוכנית הדו שנתית למנחי קבוצות באוניברסיטת תל אביב, מנהל אקדמי של התוכנית ללימודי גברים באוניברסיטת תל אביב. ומרצה/מנחה במסלולים לתארים מתקדמים  בעבודה סוציאלית, מרצה בסמינר הקיבוצים ובבית הספר המרכזי לעובדים סוציאליים.

מיכל פארן -בעלת ניסיון רב בהנחיית קבוצות העצמה וטיפול בנערות , מנחה קורסי הכשרה להנחיית מעגלי נערות , מייסדת "פגישת מחזור" מפגשים בנושא מחזוריות האישה במערכת החינוך ,  M.A בדרמה תרפיה ומנחה מוסמכת בקונסטלציה מערכתית- משפחתית (ISCA)

למי זה מתאים?

גברים ונשים, אנשי טיפול/אנשי חינוך בוגרות מסלולים מוכרים להנחיית קבוצות, בוגרי המסלול להנחיית מעגלי גברים של אוניברסיטת תל אביב. ובעיקר למי  שיש בהם תשוקה לייצר מרחב כיתתי בטוח לדיבור רגשי פתוח בין נערים לנערות ולעשות שינוי בנושאים הקשורים לרגישות מגדרית.

מבנה ההשתלמות 

ההשתלמות מורכבת משלושה מפגשים קבוצתיים והשתתפות וצפייה בסדנה לבני נוער

(הצפייה בזוגות)

מפגש ראשון |

תקשורת בין אישית בכיתה, מתן כלים מעשיים ויצירתיים לשינוי האקלים החברתי של הכיתה.

מפגש שני |

רגישות מגדרית, מתן כלים חווייתיים לעבודה בכיתה.

צפייה בסדנת נוער |  | תיכון עירוני ד',

תל אביב, מועדים יקבעו בהמשך

השתתפות פעילה בסדנא בתיכון עירוני ד' בהנחיית מיכל ותמיר.

זהו שלב הכרחי שמטרתו לחוות את הסדנה מכיסא המשתתפ/ת .

 

עלות הסדנה: 1500 ₪ שח (ניתן לשלם בשלושה תשלומים).

הסדנא תתקיים במרכז גליקמן, בשכונת מעוז אביב בת"א.

לפרטים והרשמה :

מיכל פארן